کنترل صنعت ژرمن :
02133986910
اتوماسیون صنعتی
امروزه با توجه به پیشرفت علم در زمینه های صنعت و تکنولوژی، کارخانه ها و کمپانی های تولید کننده قطعات صنعتی محصولات گوناگونی را در جهت تسریع فرایند تولید و کاهش خطا در فرایند تولید را طراحی و تولید کرده اند. از جمله کمپانی هایی که در این زمینه فعالیت دارد، کمپانی زیمنس می باشد که از دیر باز در زمینه طراحی و تولید قطعات الکترونیکی و دیجیتال فعالیت دارد، کمپانی زیمنس قطعات و نرم افزار های گوناگونی را مطابق با استاندارد های بروز جهانی در زمینه صنعت طراحی و تولید کرده است، از جمله محصولات تولید شده در این کمپانی پی ال سی می باشد .
PLC
قطعه ای صنعتی می باشد که بر روند مجموعه فعالیت های انجام شده در کارخانه ها و صنایع سبک و سنگین مدیریت دارند و مجموعه فرمان های ذخیره شده بر روی آن را از طریق پورت های خروجی به بازو های مکانیکی انتقال می دهد و به طور کلی کارایی پی ال سی بدین گونه می باشد که باعث می شود میزان سود دهی کارخانه های تولیدی افزایش یابد.
اجزای تشکیل دهنده پی ال سی
PLC به طور عمده دارای چند ورودی و خروجی می باشد که بسته به نوع نیاز می توان از آن ها استفاده نمود، از جمله خروجی هایی که می توان از آن گرفت می توان به خروجی اطلاعات و فرمان به بازوهای اجرایی اشاره نمود، لذا برای این امر می بایست از قبل فرمان های لازم را با توجه به نرم افزار ذخیره شده بر روی کامپیوتر بر روی  پی ال سی ثبت و ذخیره گردد.
انواع PLC
پی ال سی کوچک
این دسته از پی ال سی ها به نسبت دیگر پی ال سی های موجود در سطح بازار دارای ابعاد کوچکتری می باشند و معمولا دارای 2 پورت خروجی می باشند و برنامه ذخیره شده در آن ها به شکل نردبانی می باشد.
پی ال سی های متوسط
این دسته دارای ابعاد نسبتا بزرگتری نسبت به دسته قبلی داردند و تعداد پورت های ورودی و خروجی آن ها بیشتر از پی ال سی های وکوچک می باشد و توانایی انجام و مدیریت فرایند های پیچیده را دارا می باشند.
پی ال سی بزرگ
این دسته از پی ال سی ها عمدتا در صنایع بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند و توانایی مدیریت و پردازش فرایند های بسیار پیچیده را دارا می باشند.
 
اجزای PLC

منبع تغذیه
جهت برق رسانی به کلیه ی تجهیزات سیستم استفاده می گیرد و به طورمعمول مقادیر آن ۲۴ ولت مستقیم , ۱۱۰ ولت متناوب و ۲۳۰ ولت متناوب می باشد.
 
CPU
اصلی ترین بخش PLC می باشد که وظیفه اصلی آن کنترل عملکرد قطعات به کار رفته در پی ال سی می باشد. لذا باید توجه کرد که CPU هوشمند نیست و فقط قادر است مجموعه دستورالعمل هایی که در حافظه آن ذخیره شده است را اجرا نماید.

کارت حافظه
کاربرد کارت های ورودی , دریافت دیتاهای مختلف از مبداء و تغییر شکل آنها به شکلی می باشد که قابل استفاده برای CPU باشد.

انواع PLC

یکپارچه
این دسته از  PLC ها یکپارچه می باشند بدین معنا که سخت افزار , منبع تغذیه , CPU و ورودی و خروجی را به صورت یک پکیج می باشد. این نوع PLC, به نسبت پی ال سی ماژولار ساده تر و ارزانتر می باشند لذا دارای عملکردی محدودتر می باشند و صرفا از آن برای کنترل  نقاله ها ی کوچک , ماشین های تراشکاری , پرس های ضربه ای , سیستم های کنترل هیدرولیکی وبادی استفاده می گردد.
 
ماژولا
منظور از PLC ماژولار پی ال سی ای می باشدکه از کنار هم قرار گرفتن ماژول های منبع تغذیه , ماژول CPU ماژول ورودی , ماژول های خروجی , کارت های شبکه ساخته شده است. این سیستم دارای انعطافپذیری بیشتری نسبت به سیستم یکپارچه دارد و می توان از آن برای سیستم های کنترل خودکار ماشین ها و کنترل فرآیند طراحی استفاده نمود و آن را توسعه داد. در نتیجه می توان از آن برای کار در سیستم های بزرگتر با اعمال تغییراتی استفاده نمود.
عموما کاربرد عمده پی ال سی ها بر اساس تعداد  پورت های ورودی و خروجی آن مشخص می گردد و با توجه به نوع کاربردشان از آن ها استفاده می گردد.
کاربرد پی ال سی در صنایع خودرو سازی
کارشناسان و تکنسین های دیجیتال جهت تسریع تولید و افزایش میزان سود دهی صنایع خودروسازی از PLC استفاده می نمایند لذا جهت استفاده از آن ابتدا می بایست نرم افزار مرتبط  بر روی کامیوتر نصب گررد سپس بواسطه آن فرمان های لازم را بر روی پی ال سی ذخیره گردد. با اتصال پی ال سی به سیستم کنترلی می توان تمام فرایند تولید را کنترل و هدایت نمود و در صورت نیاز خروجی های مورد نیاز را از آن گرفت و درصد خطا را به کمترین میزان ممکن رساند.
صنایع غذایی
با استفاده از پی ال سی می توان فرمان های لازم را در جهت یسته بندی و سایر امور مرتبط با تولید محصولات را کنترل نمود و در کوتاه ترین زمان ممکن بیشترین میزان تولید را انجام داد و به بیشترین سود ممکن رسید.
صنایع سنگین
منظور از صنایع سنگین آن دسته از صنایع می باشد که مواد اولیه سایر صنایع را تولید می نمایند، از جمله این صنایع می توان به صنایع فولاد و آهن اشاره نمود، در این صنعت از پی ال سی در جهت کنترل فرایند تولید و نمایش اطلاعات استفاده می گردد.